مشارکت عمان، عربستان و کویت در اجرای یک طرح پتروشیمی در منطقه ویژه الدقم

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛به نقل از پایگاه خبری زوایا، شرکت ملی نفت عمان (OQ)، شرکت سعودی بیسیک اینداستریز عربستان (سابک) و کویت پترولیوم اینترنشنال (کی‌پی‌آی) برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی اادقم (SEZAD) در عمان قرارداد توسعه مشترک (JDA) امضا کردند.

خبرگزاری دولتی عمان در گزارشی اعلام کرد این مجتمع پتروشیمی شامل یک واحد کراکر بخار و واحدهای جانبی و یک تأسیسات استخراج گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خواهد بود.

سابک در دسامبر ۲۰۲۱ با هدف مطالعه روی طرح توسعه یک پروژه پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی الدقم در جریان سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به مسقط با شرکت ملی نفت عمان یادداشت تفاهم امضا کرد.

شرکت ملی نفت عمان و کویت پترولیوم اینترنشنال از شریکان اصلی سرمایه‌گذاری مشترک طرح ساخت پالایشگاه الدقم هستند.

پروژه پتروشیمی الدقم (DPP) مرحله دوم مجموعه پتروپالایشگاهی به شمار می‌رود که پالایشگاه الدقم آن را برنامه‌ریزی کرده است و به عنوان بخشی از مشارکت راهبردی میان شرکت نفت عمان و کویت پترولیوم اینترنشنال (Kuwait Petroleum International) اجرایی می‌شود.

شرکت صنایع پالایش و پتروشیمی دقم (DRPIC) پیش‌تر اعلام کرده بود که طرح ساخت پالایشگاه دقم طبق برنامه پیش می‌رود و انتظار می‌رود تا سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی تکمیل شود.

پروژه طراحی و مهندسی پایه یادشده همچنین شامل یک تاسیسات استخراج مایعات گاز طبیعی (NGL) در مرکز عمان و یک خط لوله ۲۳۰ کیلومتری از مناطق تحت امتیاز به مجموعه پتروشیمی جدید در الدقم است که که در حوزه اختیارات شرکت نفت عمان (Oman Oil) و اورپیک (Orpic) قرار می گیرد.

این نخستین سرمایه گذاری برای یک طرح پتروشیمی و پالایشی یکپارچه فوق عظیم در داخل یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) است.

گزارشگر نفت

من گزارشکر شبکه نفت ایران هستم . به سایت های مهم خبری در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی سر میزنم و خبرهای خوب را برای شما جمع آوری می کنم . با من در تماس باشید تا اخبار شما را هم ببینم و به شبکه نفت ایران بیارم . ایمیل من goldenkent2020@gmail.com

پست بعدی

صنایع پتروشیمی کرمانشاه تعطیل شد

د دی 12 , 1401
به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛صنایع پتروشیمی کرمانشاه یکی از اوره‌سازان ایرانی از قطع دریافت خوراک، تعطیلی و توقف کامل تولید تا اطلاع ثانوی خبر داد و اعلام کرد: این پتروشیمی به دلیل افت فشار گاز در خطوط لوله غرب کشور تعطیل شد.

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع