تضاد تعزیرات و انحصار بلای جان صنعت

تا پیش از ابلاغ سیاستهای اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی ۹۰ درصد اقتصاد در انحصار دولت بود . بعد از آن نه‌ فقط انحصار از بین نرفت بلکه حتی شمایل دیگری به خود گرفت؛ تمرکز تمام قوانین، مقررات و مجوزها و همچنین باقی‌ماندن بخشی از سهام شرکت‌ها و بانک‌ها در دست دولت، زمینه‌ساز ایجاد انحصارات بزرگی در اقتصاد ایران شده است که هم‌اکنون طرف دیگر آن را شرکت‌های عمومی غیردولتی یا همان «خصولتی»‌ها یا افراد ذی‌نفوذ تشکیل می‌دهند.

فلسفه تعزیرات حکومتی بر اساس حفظ و صیانت از حقوق مصرف کنندگان بر اساس امور حسبی در اسلام است که این سازمان، مسئول رسیدگی به بخشی از تخلفات اقتصادی است که موضوع حقوق مصرف کننده هستند.

دولت با شیوه های مختلفی محصولات تولیدی اعم از محصولات صنعتی و معدنی را قیمت گذاری  می کند . ابلاغ شیوه نامه های رنگارنگ تامین کالا و الزام تامین مواد ادلیه از بورس کالا و چندین و چند پروسه مختلف باعث شده است تا بخش مهمی از ظرفیت های تولید در بخشس خصوصی معطل بماند و یا به عنوان تخلف تعزیراتی در مسیر تشکیل و رسیدگی پرونده های قضایی تعزیرات حکومتی قرار گیرد .

از سوی دیگر انحصار تولید بخش مهمی از صنایع در اختیار نهاد های شبه دولتی سدی بلند در برابر توسعه اقتصاد بنا کرده و منافع و آورده‌های ملی را در اختیار عده‌ای خاص قرار می‌دهد. انحصار طلبان نیز بطور سیری ناپذیر از همه طرف به تکثیر رانت و فساد خود ادامه می دهند که اتفاقا این بخش مورد اتهام کمترین بخش از مواجهه تعزیرات حکومتی و دستگاه های قضایی است .

صنعت خودرو نمونه بارز انحصار تولید می تواند به عنوان شاهدی بر این مدعا باشد . گردش مالی بیش از ۳۰ میلیارد دلار در انحصار دو خودرو ساز که بش از ۹۰ درصد صنعت خودرو را در انحصار دارند گویای این مطلب است .

توسعه رانت و انحصار به خودرو سازی محدود نمی شود و صنایع مختلفی درگیر این پدیده شوم هستند .

در مقابل صنایع نوردکاران یکی از مثال های دیگر است که با مشکلاتی همچون هزینه‌ بالای تامین انرژی و همچنین بازار محدود صادراتی دست و پنجه نرم می کند . بیش از ۱۶۰ هزار نفر در این عرصه فعالیت می کنند که علی رغم محدودیت های تامین مواد اولیه و انرژی با پرونده های متعدد تعزیراتی مواجه اند .

انتظار می رود دولت با انسجام بیشتر برای تقویت ساختار تولید و حمایت از بازرگانی اقدامات جدی صورت دهد

در کشور های مختلف هرچند به رقابت بازار آزاد اعتقاد جدی وجود دارد اما باز هم به قوانین ضد انحصار توجه جدی شده و با ضمانت اجرائی محکم، راه را بر انحصار می بندند.

انحصار مانند یک بیماری مهلک ریشه‌های اقتصاد ما را مورد حمله قرار می‌دهد؛ چراکه از یک سو اقتصاد ملی را از مزیت‌های رقابت مثل بهبود فضای کسب‌وکار، جذب سرمایه داخلی و خارجی، اشتغال‌زایی، افزایش تولید ملی و بهبود جایگاه در اقتصاد جهانی محروم می‌کند و از دیگر سو، آسیب‌هایی برای حضور فعالان حوزه‌های مختلف صنایع به‌ وجود می‌آورد.

شبکه نفت ایران

سیدحمید مجتبائی هستم . علاقه مند به صنعت و پتروشیمی و در جستجوی آشنایی با تجربیات بزرگان صنعت نفت و گاز و پتروشیمی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پست بعدی

شبکه‌های یکپارچه موشکی و پهپادی مقاومت علیه شبکه پدافندی آمریکایی

ی دی 18 , 1401
تحولات جنگ‌های اخیر در منطقه نشان می‌دهد نیروهای جبهه مقاومت به‌خوبی شیوه مقابله با سامانه‌های پدافندی دشمن با استفاده ترکیبی موشک و پهپاد را فرا گرفته‌اند؛ موضوعی که آمریکا را مجبور به تغییر راهبرد برای دفاع از منافع متحدانش در منطقه کرده است.

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x